Rajd Grunwaldzki 2010

Rajd Grunwaldzki 2010 był drugą nowego przedsięwzięcia zainicjowanego w 2009 roku przez Związek Harcerstwa Polskiego i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Rajd był okazją do uczczenia nie tylko jubileuszu stulecia harcerstwa, ale także 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Rajd Grunwaldzki szybko stał się jedną z największych imprez edukacyjno-turystycznych dla harcerzy i młodzieży szkolnej. W 2009 r. na starcie rajdu stanęło 250 osób, rok później w rajdzie uczestniczyło już 670 osób.

Organizatorzy rajdu zadbali o zbudowanie szerokiego partnerstwa społecznego, w które oprócz Samorządu Województwa Mazowieckiego zaangażowało się dwadzieścia samorządów lokalnych (gmin, miast i powiatów), instytucje naukowe (w tym Uniwersytet Warszawski), placówki kulturalne (muzea, domy kultury), parki krajobrazowe, nadleśnictwa oraz organizacje pozarządowe. Rajd był finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Narodowego Centrum Kultury oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Uczestnicy Rajdu Grunwaldzkiego 2010 powędrowali sześcioma zróżnicowanymi trasami. Najmłodsze dzieci bawiły się na fabularnych trasach rycerskich, na których miały okazję wcielać się w rycerzy i damy z okresu średniowiecza, rywalizować w turniejach rycerskich oraz poznawać barwną kulturę rycerską. Nieco starsi amatorzy średniowiecznej przygody wzięli udział grze typu Live Action Role Playing - ich zadaniem było rozwikłanie 600-letniej zagadki zaginięcia tarczy wielkiego mistrza Ulryka von Jungingena. Aby dotrzeć do celu zmagań i odnaleźć tarczę, trzeba było połączyć ze sobą mnóstwo zagadkowych wątków, rozmawiać z tajemniczymi postaciami, poszukiwać śladów i wskazówek ukrytych na trasie. Osobną areną rajdowych zmagań były dwie trasy specjalnościowe, na których uczestnicy rajdu przeżyli prawdziwą przygodą - do mety dotarli pieszo, rowerami, na kajakach, po drodze biorąc udział w grach i testach sprawnościowych.

Rajd Grunwaldzki był harcerską przygodą z prawdziwego zdarzenia - harcerze uczyli się w działaniu, stawiali czoła wyzwaniom i przygodom. Tego przedsięwzięcia na pewno nie zabraknie w drugim stuleciu harcerstwa - już teraz można zgłosić się na Rajd Grunwaldzki 2011.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ na stronie www.rajdgrunwaldzki.zhp.plWróć